Xàtiva

 Xàtiva (hiszp. Játiva) to dosyć niepozorne miasteczko niedaleko Rotova.  Oddalona o pół godziny autem (30 km od ApartRotova) atrakcja jest doskonała na popołudniowa wycieczkę.

Uwagę zwiedzających je turystów absorbuje przede wszystkim strzegąca je ze stromego wzgórza sylwetka średniowiecznego zamku. Niepozorność miasteczka jest bardzo mylna, zapisało się ono bowiem w historii średniowiecznej Europy jak mało które. Xàtiva posiada wiele cennych zabytków, nie zachwycają one zbytnio swoją architekturą jednak są bezcenne z historycznego punktu widzenia. „Zdobywszy” zamek można kontemplować z jego murów gęstą zabudowę miasteczka wyobrażając sobie jak mogło ono wyglądać w epoce średniowiecza.

 Zamek jest bez wątpienia główną atrakcją miasta. Są to właściwie dwa odrębne zamki pnące się po grzbiecie góry o nazwie Vernisa. Dolna część całości obydwu fortyfikacji połączonych murem o nazwie Castillo Menor to warownia wzniesiona przez Iberów jeszcze przed dominacją na tych terenach starożytnych Rzymian. Drugi zamek zbudowano już w czasach Imperium. Znaczna przebudowa zamków dostrzegalna w ich zachowanej architekturze jest dziełem Arabów. Widoczne są także późniejsze, gotyckie modyfikacje fortyfikacji będące następstwem zdobycia miasta przez aragońskiego króla Jaime I.

Po zwiedzaniu zamków można odpocząć w jednej z licznych kawiarenek mieszczących się u podnóży.