Monasterio de Sant Jeroni de Cotalba

Monaster położony jest na wjeździe do miasteczka Alfauir, w regionie Walencji tuż obok ApartRotova. Jest w zasięgu krótkiego spaceru, lub szybkiej wycieczki rowerowej.

Pięknie położony na wzgórzu, w okół sady pomarańczy, owoców kaki, ścieżki rowerowe, aleje drzew.

Fajne miejsce nie tylko do zwiedzania ale i spędzenia wolnego czasu.

Miejsce to niesie ze sobą ponad 600 letnią historie . Zawiera  wiele cech mauretańskich, gotyckich, barokowych i neoklasycznych.

Klasztor był pierwszym klasztorem Hieronimów na ziemiach księstwa Walencji ale pod patronatem Alfonsa księcia Aragonii..

Historia jest niezwykle długa i skomplikowana.

Klasztor Hieronimów istniał od 1374 roku na ziemiach w okolicy Xabia ale po najeździe piratów berberyjskich został przejęty a mnisi porwani. Nowe miejsce odkupione od muzułmanów załatwił dla nich książe  Alfons zwany starym i tak zakonnicy Hieronimów znaleźli się w wiosce Cotalba.

Przez  wieki w  klasztorze schronienia szukali wielcy dynastii aragońskiej, rodzina Borgiów z pobliskiej Gandii i wiele innych.

Dziś jest to teren prywatny, otwarty dla zwiedzających w 2005 roku za porozumieniem z Radą Kultury Walencji. Odbywają  się tu koncerty, eventy np. śluby lub innego rodzaju bankiety.

Zwiedzanie ma miejsce tylko 2 razy w tygodniu.Jest możliwość obejścia klasztoru z przewodnikiem, przy grupach powyżej 15 osób i z wcześniejszym umówieniem.

Jak się dostać:

Najprościej autostradą  Gandia- L’Olleria ( droga CV-60) wyjazd 35 na Monasterio Jeroni

Godziny otwarcia:

Sobota; 10:00-12:00 zwiedzanie bez przewodnika (  4 euro)  godz. 12:00  zwiedzanie z umówionym przewodnikiem( 6 euro,) dzieci do 7 lat gratis, grupowe zniżki.

Niedziela: godzina 12:00, zwiedzanie tylko z przewodnikiem.

Co warto zobaczyć i na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania.

– portyk – wejście główne z dziedzińca z gotycką wieża i dwoma ołtarzami namalowanymi na ceramicznej płycie.

– stary kościół z barokową kaplicą i  wizerunkiem  Matki Boskiej Zdrowia, ozdobną klatką schodową w stylu gotycko-flamandzkim i  wiszącym średniowiecznym sarkofagiem niemowlęcym

– mauretańskie krużganki

– 14 wieczny kościół, potem przekształcony w styl gotycki  z obszernym chórem i charakterystycznym sklepieniem krzyżowym

– tłocznia oleju z  freskiem Ostatnia Wieczerza

– stajnie

– kuchnia zakonników

– romantyczny ogród

– dziedziniec z mini sadem pomarańczowym

– gotycki akwedukt