Dénia

Denia (Dénia) – miasto i gmina we wschodniej Hiszpanii, zaledwie 43 km od ApartRotova, a więc kolejne piękne miejsce na popołudniową wycieczkę.  Jest to znany kurort nad wybrzeżem Morza Śródziemnego, w środkowej części Costa Blanca obfitujący w ciekawą architekturę i piękne plaże.

Miasto liczy prawie 43 000 mieszkańcow i jest popularnym celem wypoczynku francuskich oraz niemieckich turystów. Dojazd ułatwia wąskotorowa kolej obsługiwana przez FGV, łącząca miasto z Benidormem i Alicante (z przesiadką).

Z portu w Denia, codziennie odchodzą promy na Ibizę i Majorkę. Podczas słonecznego dnia, kiedy nie ma zamglenia z brzegu widać doskonale wyspę Ibizę. Z portu promowego w Denia, można również wyruszyć na kursowy rejs wzdłuż wybrzeża Costa Blanca i miast Calpe, Altea i Javea. Swoistego rodzaju atrakcja turystyczna dla wczasowiczów wypoczywających w okolicach Denia.

Latem w Denii odbywają się regaty żeglarskie przyciągające setki turystów korzystających z jachtów.

Główne atrakcje to 15 km piaszczystych plaż, trasy rowerowe, marina, mauretański zamek na wzgórzu (zamknięty od 13:00 do 17:00), schron z okresu wojny domowej oraz Park Naturalny góry Montgo (753 m n.p.m.). Niewielka starówka wokół portu wypełniona jest przez restauracje serwujące tradycyjne dania regionalne z ryb oraz paellę.

Najsłynniejszą cykliczną imprezą odbywającą się w mieście jest Bous a la Mar (pol. „Byk w morzu”) – święto byków, organizowane od 1926 w pierwszej połowie lipca (m.in. uliczna gonitwa i walki na arenie zlokalizowanej nad brzegiem morza).

ATRAKCJE

– Symbolem miasta jest średniowieczny zamek zbudowany na przełomie XI/XII wieku, z muzeum Palau del Governador. Z zamku rozciąga się ładny widok na miasteczko i morze. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne.

– Warto odwiedzić XIV – wieczną pustelnię San Juana oraz zabytkowe budynki z elementami architektury arabskiej w porcie.

 – Torre de Gerro – wieża obronna z XVI w. jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli na wybrzeżu.

– Muzeum Zabawek – z kolekcją zabawek z Déia od 1904 r.

– Muzeum Archeologiczne – ze swą kolekcją ukazuje historię i rozwój tego regionu aż do XVIII w.

W OKOLICY

– Jaskinia Tallada – dostępna jest od strony lądu i morza. Dawniej z tej jaskini wydobywano kamienie służące do konstrukcji budynków.

– Zamek Pałac Papa Luna – w Peniscola na Costa del Azhar. Dawniej był to zamek Templariuszy. Budynek łączy w sobie elementy architektoniczne z XIV i XVII w., jednak z zewnątrz zamek wygląda na typowo renesansowy. W środku można zwiedzić przeróżne sale, alkowy oraz mauzoleum, w którym spoczywa Benedykt XIII.